Narodowe Święto Niepodległości

Dziś upamiętniamy odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. 11 listopada to data symboliczna, ponieważ należy pamiętać, że nasz kraj swoją niepodległość odbudowywał stopniowo. Jednak to właśnie w ten dzień, w 1918 roku, zawarto Rozejm w Compiègne, który zakończył I wojnę światową.
 
🫡Ponadto, 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu. Święto ustanowiono jednak dopiero w 1937 roku, a po II wojnie światowej zostało szybko zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej w 1945 roku. Odzyskanie niepodległości mogliśmy ponownie oficjalnie świętować dopiero po transformacji systemowej w 1989 r.
 
🥳Od tamtej pory hucznie świętujemy co roku – śpiewamy hymn i pieśni narodowe, wywieszamy biało-czerwone flagi, uczestniczymy w niepodległościowych marszach i biegach. Niech ten dzień będzie dla każdego z nas powodem do dumy i radości!
 
👉W naszej szkole świętowaliśmy wspólnie już wczoraj. W piątek, 10 listopada, w przeddzień Święta Niepodległości, uczniowie wraz z nauczycielami o symbolicznej godzinie 11:11 odśpiewali wspólnie “Mazurka Dąbrowskiego”, by uczcić odzyskanie przez Polskę niepodległości.
 
Tym samym po raz szósty, nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji “Szkoła do hymnu”! Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za tę wspaniałą chwilę patriotycznego uniesienia.
 
#SzkołaDoHymnu