Strażacki wysiłek im niestraszny

25 listopada uczniowie z klasy IC i IIIC o profilu pożarniczym, w ramach wycieczki do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Słupsku, złożyli również wizytę w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia PSP.

Tym razem sobotnie wyjście do straży miało na celu zapoznanie się młodzieży z ćwiczeniem w komorze dymowej. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak z tym zadaniem radzą sobie ich starsi koledzy – druhowie OSP z terenu powiatu słupskiego.

👉Test w komorze dymowej składa się z próby wysiłkowej oraz ścieżki treningowej.
Częstotliwość ćwiczeń testów w komorze dymowej zgodnie z zasadami wynosi:
1) dla strażaków PSP biorących udział w akcjach ratowniczo gaśniczych nie rzadziej niż raz na trzy lata;
2) dla pozostałych członków podmiotów włączonych do KSRG, uprawnionych do czynnego udziału w akcjach ratowniczo gaśniczych – nie rzadziej niż raz na pięć lat.

👨‍🚒Komora dymowa przeznaczona jest do prowadzenia testów oraz ćwiczeń doskonalących w sprzęcie ochrony układu oddechowego. W czasie testu sprawdza się orientację, zdolność do przemieszczania w warunkach zadymienia i ograniczonej przestrzeni. Ratownik w aparacie oddechowym pokonuje różne przeszkody w warunkach podwyższonej temperatury, hałasu oraz efektów świetlnych.

🏃‍♂W ćwiczeniu w komorze dymowej może wziąć udział osoba dorosła w wieku 18 – 65 lat, posiadająca aktualne zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o zdolności do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych lub pracy w sprzęcie ochrony układu oddechowego. Z tego też względu uczniowie nie mogli przejść komory dymowej, ale spróbowali swoich sił na sprzęcie do próby wysiłkowej, która poprzedza test i polega na biegu w pełnym uzbrojeniu na bieżni, jazdę na rowerku stacjonarnym, wchodzenie na tzw. drabinę bez końca oraz pociągnięcia młotem podciągowym. Nasi uczniowie spróbowali swoich sił. Ćwiczenia nie należą jednak do łatwych i pełen zakres ich wykonania, podobnie jak test w komorze dymowej, możliwy jest od 18 roku życia.

👏Gratulacje i brawa dla uczniów, którzy postanowili spróbować wykonać chociaż niektóre ćwiczenia z próby wysiłkowej.