Praktyczne zajęcia w straży pożarnej

Klasa IIC podczas ostatniej wizyty w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Słupsku poznała praktyczne zastosowanie sorbentów, dyspergentów i neutralizatorów oraz zapoznała się z ich sposobem działania. Uczniowie dowiedzieli się także przy jakich zdarzeniach wykorzystywane są te substancje.

💦 Kadeci mogli zaobserwować jak sorbent o nazwie Damolin, który jest stosowany przez straż pożarną, wchłania substancje ropopochodne oraz tłuste, oleiste rozlewiska. Substancja ta wyróżnia się bardzo dużą powierzchnią chłonną oraz jest zdolna do adsorbowania cieczy i gazów o różnej charakterystyce, w tym roztworów wodnych, olejów oraz związków ropopochodnych, a także agresywnych chemikaliów.

Uczniowie mieli także okazję zobaczyć działanie dyspergentu o nazwie Sintak, który rozbija cząsteczki tłustych rozlewisk.

🐍 Ciekawym doświadczeniem była możliwość poznania przez kadetów technik zbierania rozlewisk ropopochodnych z powierzchni wód. Dowiedzieli się m.in. na jakiej zasadzie działa zapora sorbcyjna, która w wyglądzie przypomina „białego węża boa”.