Spotkanie z żołnierzem AK – Panem por. Wacławem Bieńko ps. Biały

W ramach współpracy z Klubem Wojskowym 7.BOW, 20 lutego 2018 r. w bibliotece Akademii Pomorskiej, zostało zorganizowane spotkanie młodzieży Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum Akademickiego w Słupsku z kombatantem – żołnierzem Armii Krajowej – Panem por. Wacławem Bieńko ps. Biały. Mieliśmy wyjątkową okazję poznać oraz wysłuchać jednego z ostatnich i najstarszych żołnierzy Armii Krajowej w powiecie słupskim.

Pan por. Wacław Bieńko to żołnierz – partyzant 2 batalionu 77 Pułku Piechoty AK, podwładny słynnego dowódcy z Ziemi Nowogródzkiej por. Jana Borysewicza ps. ,,Krysia’’, przekazał nam cenne informacje dotyczące wybuchu II Wojny Światowej, codziennego życia w podczas okupacji na wschodnich terenach II Rzeczpospolitej tzw. Kresach oraz działalności konspiracyjnej i służby w oddziale partyzanckim. Opowieści te przedstawiały dramatyzm i heroizm Polaków zmagających się z okupantem Niemieckim, Sowieckim oraz kolaborującymi z nimi innymi narodowościami.

Jedną z najciekawszych relacji był opis czterech ważniejszych bitew, z drżącym głosem i łzami w oczach Pan Wacław opisywał też swoje aresztowanie i przesłuchanie przez Sowieckie NKWD oraz wysyłkę i pobyt na Syberii.

Nasza młodzież uhonorowała Bohatera gromkimi brawami, a delegacja szkolna wręczyła piękny bukiet kwiatów.

[Not a valid template]