Zwiedzili Trójmiasto

W dniach 23-25 listopada 2022 r. młodzież z Zespołu Szkół Mundurowych w Słupsku wyjechała na wycieczkę do Trójmiasta, zorganizowaną przez Biuro Podróży Euro-Relax ze Słupska. W wycieczce uczestniczyli uczniowie nagrodzeni za wysoką średnią ocenę na świadectwie oraz 100 proc. frekwencję.

Wyjazd miał charakter edukacyjno-kulturalno-turystyczny. W ramach programu edukacji obywatelskiej i patriotycznej, 23 listopada, w pierwszy dzień wycieczki, młodzież odwiedziła Westerplatte.

Na półwyspie Westerplatte funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa, której bohaterska obrona w dniach 1-7 września 1939 roku stała się symbolicznym początkiem II wojny światowej oraz polskiego oporu przeciw agresji III Rzeszy. Miejsce związane z polem bitwy o Westerplatte zostało wpisane 01.09 2003r. na listę pomników historii.

Później uczestnicy wycieczki zwiedzili Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jest to państwowa instytucja kultury powołana w 2008 r. Podstawowym jej zadaniem jest upowszechnienie wiedzy o II wojnie światowej, ukazanie polskiego spojrzenia na największy konflikt w dziejach ludzkości, kultywowanie pamięci o ofiarach totalitarnych systemów i o bohaterach walk o wolność wielu narodowości. Muzeum prowadzi działalność wystawienniczą, naukową oraz edukacyjną i promuje Polskę jako „Strażnika pamięci Europy i świata”.

Kolejnym punktem wycieczki było Europejskie Centrum Solidarności, instytucja kultury powołana 08.11.2007 r. Potężna, rdzawa bryła, pokryta cortenem, widoczna w tle pomnika Poległych Stoczniowców, kształtem przypomina statek. Ekspozycja ECS dedykowana jest “Solidarności” i zmianom, jakie zaszły pod wpływem jej działalności w całej Europie Środkowo – Wschodniej. Na powierzchni trzech tysięcy metrów kwadratowych prezentowane są poruszające pamiątki, zdjęcia, materiały filmowe i dźwiękowe, archiwalne dokumenty, rękopisy, mapy, wydawnictwa podziemne, gazety, tablice 21 postulatów, wiszące podczas strajku w sierpniu 1980 roku na bramie Stoczni Gdańskiej im. Lenina i inne eksponaty.

Młodzież odwiedziła też Jarmark Bożonarodzeniowy na Targu Węglowym – towarzyszył im świąteczny klimat, unikatowa mieszanka smaków, zapachów, 155 stoisk oferujących upominki, świąteczne dekoracje i różnego rodzaju smakołyki.

W drugi dzień wycieczki, młodzież zwiedziła Archikatedrę w Gdańsku-Oliwie, mieszczącą się przy ul. Cystersów. Obiekt ten znajduje się na liście pomników historii. Budowany był etapami. Pierwszy drewniany kościół wybudowali w tym miejscu Cystersi w 1178r., świątynia murowana powstała w 1224 r. W 1577 r. kościół i klasztor spłonęły w pożarze. Odbudowa została zakończona w 1582 r. Świątynia była rabowana i niszczona podczas najazdu Szwedów oraz podczas II wojny światowej. Wielkie organy w Katedrze w Oliwie zbudował w latach 1763-1788 Wilhelm Wulff. 83-głosowy instrument składał się z 5100 piszczałek. Obecnie wielkie organy posiadają 87 głosów i są połączone z organami chórowymi. Zajmują 5. miejsce na liście największych organów w Polsce. Od 1957r. w archikatedrze oliwskiej odbywa się co roku Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. W tym dniu młodzież wysłuchała również w katedrze krótkich prezentacji organowych.

Nie zabrakło także spaceru po molo w Sopocie i słynnym sopockim „monciaku”.

Później uczniowie udali się do Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Tam byli widzami musicalu „Wiedźmin” na podstawie powieści Andrzeja Sapkowskiego. Widowisko przepełnione było fascynującą muzyką, akrobatyką, a dzieła dopełniła wspaniała charakteryzacja głównych bohaterów.

W ostatnim dniu wycieczki młodzież zwiedziła Dar Pomorza przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Okręt-Muzeum ORP Błyskawica to polski niszczyciel, jeden z dwóch zbudowanych w Gdyni okrętów typu Grom, wprowadzony do służby w Marynarce Wojennej w 1937 roku. Uczestniczył w działaniach II wojny światowej od pierwszych do ostatnich dni walk w Europie, operując na Atlantyku, Morzu Północnym i Morzu Śródziemnym. Następnie przyszedł czas na klif orłowski i powrót do Słupska.

Bardzo dziękujemy opiekunom młodzieży na wycieczce – pani Teresie Frąckowiak i pani Barbarze Krasko👏

Mamy nadzieję, że bawiliście się świetnie 😊