Dziś 83. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów

Miejskie obchody powstania Polskiego Państwa Podziemnego, jak co roku odbyły się przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego przy ul. Nowobramskiej w Słupsku. Poprzedziła je uroczysta Msza Święta w kościele Mariackim.
 
W wydarzeniu brali udział przedstawiciele służb mundurowych, jak i reprezentanci władz samorządowych. Nie zabrakło także mieszkańców miasta, harcerzy, słupskich uczniów i nauczycieli. Uroczyste przemowy wygłosili m.in wicewojewoda pomorski, Mariusz Łuczyk oraz Marek Goliński, wiceprezydent Słupska.
Asystę honorową wystawił Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie oraz 73. Batalion Lekkiej Piechoty. Wręczono odznaczenia państwowe, delegacje złożyły wieńce kwiatów pod pomnikiem. Oddano salwę honorową.
 
Polskie Państwo Podziemne to tajne struktury państwa polskiego, które istniały podczas II wojny światowej, w czasie okupacji Polski przez III Rzeszę i ZSRR. Były podległe Rządowi RP na uchodźstwie. Powstały 27 września 1939 r., kiedy to powołano Służbę Zwycięstwu Polski (SZP), czyli polską organizację konspiracyjną walczącą z okupantem.
 
Szare Szeregi to kryptonim Związku Harcerstwa Polskiego, który zaczął swoją działalność konspiracyjną 27 września 1939 r. W czasie okupacji była to najliczniejsza organizacja zrzeszająca polską młodzież. Szare Szeregi brały udział w akcjach dywersyjnych i bojowych. Najsłynniejszą z nich jest “Akcja pod Arsenałem”, kiedy to odbito 21 więźniów z niemieckiego konwoju policyjnego.