21 maja obchodzimy Dzień Kadeta

Kim jest kadet wszyscy dokładnie wiemy – tak nazywany jest uczeń, który uczęszcza do szkoły mundurowej. Od niedawna, pojęcie to określa również “początkującego” żołnierza służby przygotowawczej. Dlaczego jednak kadetom poświęcono osobną kartkę w kalendarzu?
 
Omawiane święto wojskowe zostało ustanowione przez Józefa Piłsudskiego w 1930 roku jako Dzień Korpusu Kadetów nr 1 – nie bez powodu obchodzimy je 21 maja. Jest to bowiem rocznica rozpoczęcia walk o Górę św. Anny w czasie III powstania Śląskiego (1921 r.).
 
Niemieckie bataliony Freikorpsu przypuściły szturm na górę Świętej Anny, która od 4 maja znajdowała się pod władaniem powstańców śląskich. Zaciekłe walki trwały 5 dni, a celem sił niemieckich było rozerwanie linii frontu powstańców i dotarcie aż do Gliwic. Mimo, że Góra znalazła się pod silnym ostrzałem z broni maszynowej, polska defensywa nie została złamana.
 
25 maja propozycja zawieszenia broni została wystosowana przez stronę niemiecką, dwie strony konfliktu ostatecznie wycofały swoje wojska. Niemcom zarzucono łamanie postanowień traktatu wersalskiego, a ich działania spotkały się z silnym ostracyzmem Komisji Międzysojuszniczej.
 
Ostatecznie, podczas ostatniego zrywu Polaków na Śląsku poległo niemal 2000 powstańców – w tym 16 letni Karol Chodkiewicz, kadet-ochotnik, który stał się dla wielu symbolem męstwa i odwagi.
 
Wszystkim naszym kadetom życzymy w tym dniu wytrwałości, zaangażowania i samych sukcesów 💪