Szkolenie uczniów w Ośrodku Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej.

W dniach 26 – 27 listopada 2019r. uczniowie o profilu straży pożarnej uczestniczyli w szkoleniu z zakresu gaszenia pożarów dla strażaków w Ośrodku Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Słupsku. Celem szkolenia było przygotowanie słuchacza do skutecznego i bezpiecznego prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych podczas pożarów wewnętrznych oraz podniesienie poziomu jego świadomości odnośnie zagrożeń wynikających z pracy w środowisku popożarowym. Młodzież miała możliwość poznać sposoby bezpiecznego zachowania podczas gaszenia pożarów wewnętrznych, poznać mechanizm procesu spalania oraz dynamikę rozwoju pożarów wewnętrznych, obserwować zjawiska związane z wymianą gazową i przepływami w środowisku pożaru wewnętrznego. Podczas szkolenia został omówiony transport ciepła poprzez promieniowanie, przewodzenie i konwekcję, omówiono zakres oraz dolną/górną granicę wybuchowości/palności, pojęcie stężenia stechiometrycznego mieszaniny gazów palnych z powietrzem. Byli świadkami kontrolowanego pożaru wewnętrznego, mogliśmy obserwować etapy rozwoju pożaru, zmiany temperatury wewnątrz pomieszczenia, wpływ tlenu na rozwój pożaru, rozgorzenie wywołane przez wentylację. Zaakcentowano również wpływ dymu na zdrowie w ramach profilaktyki nowotworowej strażaków. Szkolenie było bardzo ciekawe.